19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk heykeline çelenk sunumu ile başladı.
       Kutlama programına Cumhuriyet Meydanında devam edildi.  Programa Datça Kaymakamı Mesut ÇOBAN, Garnizon Komutanı Erdim Fahri ZEREN Belediye Başkanı A.Gürsel UÇAR,  Cumhuriyet Savcısı Mustafa Burak OKURER, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması, öğrencilerin gösterisi, oratoryo, şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterisi ile devam etti. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında spor dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Bando gösterisinin ardından Cumhuriyet Meydanında ki tören sonra erdi.
19 Mayıs 2019 günü, saat:19:19'da, 81 ilimizde ve 19 ülkede eş zamanlı olarak ''DÜNYA ATABARI OYNUYOR'' adlı proje kapsamında öğrenciler tarafından Cumhuriyet Meydanında Atabarı adlı halk oyunu gösterisi düzenlendi.